OrganisationVerksamhetMedlemsförmånerForskningSvalanmärktAllergisjukdomarGåva
Facebook   Twitter
Hem » Verksamhet » Mat » Säker mat i förskola och skola

Säker mat i förskola och skola

En skolmåltid tar inte slut när de sista matbitarna på tallriken är uppätna. En skolmåltid sträcker sig ända ut i klassrummet och ut i samhället. Maten i skolan ska bära eleverna genom dagen, ge dem kraft att orka med de krav som livet ställer, ett aktivt lärande och ett socialt liv. Därför måste också kunskapen i skolköket ständigt utvecklas och förnyas.

Omkring en tiondel av alla barn har någon form av matallergi. I tonåren är siffran cirka femton procent. Det är alltså en stor grupp elever som behöver speciallagad mat för att klara av sin skoldag.

Utbildningen Säker mat i förskola och skola hjälper personal i förskolekök och skolkök att bemöta elever med allergi och överkänslighet och att laga mat som gör alla glada och välmående. Den tar upp alla de särskilda krav på ställs på mat som serveras i förskola och skola. Utbildningen är framtagen i samarbete med Astma- och Allergiförbundet.

Våra legitimerade utbildare kan resa till din ort för att hålla kurs. Pris för kursen avtalas med kursarrangören, ersättning för resa och logi kan tillkomma.

Säker mat i förskola och skola
Arvsfonden logga och Astma- och Allergiförbundets logga



MEDLEMSFÖRMÅNER
2010 – Hjälp oss att förbättra inomhusmiljön i skolor/förskolor och säkra speciallagad mat för matallergiker. Bli medlem - Ditt medlemskap gör skillnad!
Bli medlem nu »
BESTÄLL MATERIAL &
PROFILPRODUKTER

Ladda ner /
beställ material
Klicka här »
NYBAKAT - NYTT VARJE MÅNAD
Postkodlotteriet tackar
Allergikort till resan